Hakkında

Profesör Doktor Necati Sözüöz

prof-dr-necati-sozu-oz
Profesör Doktor Necati Sözüöz 1953 yılında Ankara’da doğdu. Lise öğretimini İstanbul Haydarpaşa Lisesinde tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yakın Çağ Tarih bölümünden bölüm birincisi olarak Lisans ve Yüksek Lisans’ını tamamladı.

Doktora araştırmalarını bağımsız olarak  Amerika’da University of Dayton Ohio, University of Chicago, University of Texas at Austin’de yaptı.

1991’de İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde 1923 -1950 yılları Türk Amerikan İlişkilerine Genel Bir Bakış Doktora tezi ile doktor unvanını aldı.

1993 yılında Kocaeli Üniversitesinde Yardımcı Doçent oldu, 1995’de Amerika’ya dönerek University of Nebraska Lincoln Tarih bölümünde profesör unvanını alarak görev yaptı.

2000 yılında University of Houston Texas’da kurulan Turkish Studies Center’in Direktörlüğünü yaptı ve gene aynı üniversitede Tarih bölümünde Türk Siyasi Tarihi, Modern Orta Doğu Siyasi Tarihi derslerini verdi.

2003’de Türkiye’ye dönerek İstanbul Yeditepe Üniversitesi Uluslararası ilişkiler bölümünde dersler verdi.

2005 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Yurt Dışı Projeleri  konusunda Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanının danışmanlığını yaptı.

2007 senesinde İstanbul Bahçeşehir üniversitesinden emekli oldu.

Halen çeşitli Amerikan Üniversitelerinin Türkiye’de danışmanlığını yapmaktadır, Profesör Doktor Necati Sözüöz’ün Türk Amerikan ilişkilerine ait basılmış bir kitabı, birçok uluslararası konferanslarda tebliğleri olduğu gibi bu konferanslarda oturum başkanlıkları yapmıştır, çeşitli gazete ve dergilerde onlarca yazıları ve makaleleri mevcuttur, evli ve 2 çocukludur.